اخبار و تازه ها سه شنبه 25 مهر 1402 ساعت 10:55

روز جهانی غذا 2023 آب یعنی زندگی، آب یعنی غذا

فائو یا سازمان جهانی غذا، با انتخاب این تم در سال 2023 به اهمیت آب در زندگی انسان‌ها و ادامه حیات جهان تأکید می کند. ۱۶اکتبر مطابق با 24 مهر ماه، تقریباً در 150 کشور به مناسبت این روز وارتقاء امنیت غذایی و حصول اطمینان از اینکه همه مردم غذای کافی داشته باشند جشن گرفته میشود در حقیقت این روز فائو زنگ هشدار دهنده ای را در مورد اهمیت دستیابی به غذا درمورد میلیون‌ها انسانی که با وجود ذخیره‌های غذایی در جهان گرسنه هستند به صدا در میاود

گروهی از مردم در جهان چنان گرسنه هستند که خداوند را جز به شکل قرص نان نمی‌بینند  نان در سنت ما نیز مقدس است ولی  نه تنها برای مواد مغذی و کالری آن  بلکه در  مورد تقسیم نان که تقسیم غذا و عدالت است.
مهاتما گاندی
 
امروز  روز  جهانی غذاست تم اصلی روز جهانی غذا توسط فائو امسال به این صورت تعریف شده :
آب زندگی است،
آب غذاست،
فائو یا سازمان جهانی غذا، با انتخاب این تم در سال 2023  به اهمیت آب در زندگی انسان‌ها و ادامه حیات  جهان تأکید می کند. ۱۶اکتبر مطابق با 24  مهر ماه،  تقریباً در 150 کشور  به مناسبت این روز  وارتقاء امنیت غذایی و حصول اطمینان از اینکه همه مردم غذای کافی داشته باشند جشن گرفته میشود  در حقیقت این روز     فائو زنگ هشدار دهنده ای را در مورد  اهمیت  دستیابی به غذا درمورد میلیون‌ها انسانی که با وجود ذخیره‌های غذایی در جهان گرسنه هستند به صدا در میاود
این روز روی این نکته تأکید می‌شودکه  سیاست‌های  غذایی باید  با هدف کشت کافی محصولات متنوع غذایی، و توزیع عادلانه در دستور کار دولت ها قرار گیرد.

اطلاع رسانی برای برگزاری این جشن بیشتر به منظور آگاه کردن همگان  از حق دستیابی به غذای کافیست .دولتها و سازمانهای مردم نهاد و مردم  خود وظیفه دارند با استفاده از کلیه امکانات درتبادل اطلاعات مربوط که  چرا ، سالیانه این روز با عناوین خاص خود در تقویم ملل مشخص می شود مشارکت کنند   اگر این اطلاع رسانی خوب انجام بشود همه متوجه می شوند که باید در راستای تحقق هدف توسعه پایدار ملل یعنی گرسنگی صفر تا سال 2030 حرکت و شرکت کنند حمایت‌ از تلاش‌های جامعه محور درشرایط اضطراری و بحران ها که دسترسی به غذا ممکن است به دلایل مختلف سخت باشد بسیار اهمیت دارد، هدف اصلی این است که در شرایط نامطلوب و اضطراری هیچکس گرسنه نماند .
عنوان جذاب   آب یعنی زندگی، آب یعنی غذا   در سال جاری علاوه بر شرایط جغرافیایی جهان و خشکسالیها  اهداف دیگری نیز دارد بیان  و تکرار اینکه " آب اساسی‌ترین ماده برای ادامه زندگی ما روی زمین است" و  تاکید این عنوان  این است که بدون آب تضمین امنیت غذایی  بیشتر از همیشه به چالش کشیده میشود و به تلاش بیشتر و یافتن راههایی برای مبارزه با گرسنگی و سوء تغذیه تمرکز می‌کند.

تأکید به دسترسی به آب برای زندگی انسان‌ها روی کره زمین ساده بنظر میرسد و لی این منبع گرانبها را ما چنان بدیهی می‌دانیم یعنی انقدر برای ما ساده شده که ذهن ما نمی‌تواند بی آبی و از بین رفتن محصولات کشاورزی را باور کند. اگر چه بیشتر سطح زمین را آب پوشانده و ۵۰ درصد بدن ما از آب تشکیل شده بنابراین وقتی میگویم آب زندگی و غذای ما را تأمین می‌کند و از معیشت ما حمایت می‌کند منظور در دسترس بودن آب تمیز و کافی برای زندگی  همه جانداران این کره خاکی و برای شیوه‌های  نوین کشاورزی، تولید مواد غذایی و در نهایت برای تحقق امنیت غذایی در سرتاسر جهان است.

در نوامبر سال 1979 دکتر پال رومانی وزیر سابق کشاورزی و غذای مجارستان پیشنهاد ایجاد روز جهانی غذا را داد این روز جهانی در حال حاضر توسط بیش از ۱۵۰ کشور جشن گرفته می شود به مناسبت  تأسیس سازمان خواربار وکشاورزی ملل متحد FAOروز جهانی غذا را هر ساله در همین روز ۱۶ اکتبر که در کشور ما ۲۴ مهرماه است به رسمیت شناخته است.
اطلاعات مرتبط با اهداف روز جهانی غذا را منتشر کنید  گرسنگی که متعاقب کم آبی پیش می آید همه ما را وامیدارد  برای کاهش بحران مشارکت داشته باشیم  .
در انتها به این  عبارات که همیشه به اشتباه مورد استفاده قرار میگیرد توجه کنیم و سعی کنیم آنها را  برای همه توضیح بدهیم.. هر چه اطلاعات همگانی در مورد لزوم  انتقال مفاهیم درست  بیشتر شود  اقدامات حاکمیت بهتر میتواند مورد قضاوت همگان قرار گیرد.

ایمنی مواد غذایی
سالم بودن غذا  یعنی مواد غذایی که مصرف میشوند بدون مواد آلاینده  مانند سموم کشاورزی، آفت‌کش‌ها، مواد رادیواکتیو، میکروب‌ها ویروس‌ها و باشند وقتی غذا این آلودگی ها را نداشته باشد  آنرا سالم و یا ایمن میدانیم.

.امنیت غذایی
بطور خلاصه اگر همه افراد در تمام ایام دسترسی فیزیکی و اقتصادی  ( غذا موجود باشد و بتواند خریده شود)  به غذای کافی و سالم ( ایمن ) داشته باشند آنها امنیت غذایی دارند . نا امنی غذایی میتواند موجب بیماری و ناتوانی شود مردمی که در امنیت تغذیه ای بسر میبرند نیروی فعال و توانمندی  خواهند شد که توانایی های مناسب یک زندگی سالم  را دارند
معمولا دولت ها متولی تامین امنیت غذایی مردم هستند بنابراین باید سیاست‌های متناسب را اتخاذ کنند و با تأمین  انواع غذا برای همه گروه‌های سنی حافظ ارتقای سلامت  جامعه باشند  در حقیقت امنیت غذا  و تغذیه  هدفش  باید سیری سلول‌های بدن باشد .

بدن ما که از میلیاردها سلول تشکیل شده می‌تواند نیازمند‌ی های متنوعی داشته باشدامنیت غذایی وقتی به وجود می‌آید که سلول‌های بدن ما سیر باشند یعنی ما سیری سلولی  داشته باشیم بنابراین باید برای انتخاب نوع غذا که تمام این نیازها را تأمین می کند آموزش ببینیم ،  حکمرانان   جامعه در سطوح مختلف  باید بدانند امنیت  غذایی  جامعه نیاز به اقدامات وسیع و سیاست‌های متناسب دارد و مردم نیز باید بدانند  احساس سیری  نشانه درستی برای امنیت غذایی نیست. سیری  شکمی به علت پر شدن معده با مواد  و  یا غذا هایی که نیاز بدن را تامین نمی کنند نمی تواند  سلامتی پایدار را تامین کند .
تنوع غذایی  و تعادل در مصرف  غذا، راز سلامت و امنیت غذایی است   تنوع غذایی یعنی مواد غذایی مختلف حتی به مقدار کم و انتخاب  بیشتر سبزیجات در همه اشکال متنوع آن  می تواند ریز مغذیهای مورد نیاز سلولهای ما را تامین کند  بعضی از کشور ها برا ی سلامت شهر وندان شمارش انواع غذا های مصرفی روزانه را توصیه میکنند که  هر چه بیشتر باشد بهتر است  بشقاب غذایی ما می تواند  وزنش بیشتر نشود ولی انواع بیشتر از مواد مختلف غذا باشد  برای مثال یک سالاد خوب به تنهایی می تواند انواع مختلف سبزی ، صیفی ها  ، دانه ها و مغز ها ،جوانه ها ،  حبوبات پخته   داشته باشد .
تعادل در مصرف غذا تأکیدش روی کالری یا انرژی  دریافتیست  و وزن ما نشان می دهد آیا تعادل در مصرف غذا را رعایت کرده ایم یا خیر  توجه کنیم  هر کدام از ما  مسئول اصلی حفظ سلامت خودمان هستیم  سلامتی نعمت  بزرگیست که تنوع و تعادل غذا می تواند  آنرا فراهم کند

دکتر ربابه شیخ الاسلام 

منبع: 
تعداد بازدید :  5325
نوشته شده توسط: مدیر سیستم
کلمات کلیدی: 


اخبار و تازه ها
سمینار ها و همایش ها
نمایشگاه ها
کارگاه های آموزشی
طرح ها و برنامه ها

دکتر ربابه شیخ الاسلام

رئیس انجمن